SABRE Strike Shield Rose Furniture - Satin Stainless Steel
MPN
SAB-SS088C-SSS
SKU
SAB-SS088C-SSS
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | In Stock | 32 |
| Brisbane | In Stock | 6 |
| Darwin | Low Stock | 2 |
| Gold Coast | In Stock | 6 |
| Hobart | In Stock | 5 |
| Launceston | In Stock | 13 |
| Melbourne | In Stock | 22 |
| Sydney | In Stock | 50+ |
| Distribution Centre | In Stock | 21 |
SABRE Strike Shield Rose Furniture Satin Stainless Steel
- Suits 33mm - 50mm door thickness
- Made from 2mm 316 Marine grade stainless steel
- 4 concealed fixing points
- Designed for use with cylindical locksets, deadbolts & rose furniture
| MPN | SAB-SS088C-SSS |
|---|---|
| Brand | SABRE |
| Product Height | 275mm |
| Product Width | 75mm |
| Product Warranty | 5 Years |
| Product Thickness | 2mm |
| Product Finish or Colour | Satin Stainless Steel (SSS) |
| Product Material | 316 Stainless Steel |
| Includes Fixing Screws | Yes |
| Fixing | Concealed Fixed |
| Max Door Thickness | 50mm |
Warranty Documents
We found other products you might like!



















