Whitco W831617 Fixed Pin Security Door Hinge with Safety Prong - Black - 75x45x1.6mm
MPN
W831617
SKU
LWW831617
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Whitco W831417 Security Door Hinge with Prong Black
- Suits aluminium doors
- Includes security prong
- Steel construction
- Stainless steel fixed pin
- 10 year manufacturer's warranty
| MPN | W831617 |
|---|---|
| Brand | Whitco |
| Product Height | 75mm |
| Product Width | 45mm |
| Product Warranty | 10 Years |
| Hinge Thickness | 1.6mm |
| Product Finish or Colour | Black (BLK) |
| Product Material | Steel |
| Suitable for | Residential |












