Bonaiti BL001 Magnetic Tubular Latch - Satin Chrome - 60mm
MPN
BL001SC
SKU
BE-BL001SC
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | In Stock | Ready for Dispatch |
| Adelaide | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Brisbane | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Darwin | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Gold Coast | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Hobart | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Launceston | In Stock | 10 |
| Melbourne | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
| Sydney | In Stock | 7 |
| Distribution Centre | Available to Order | Order Now: ETA 2-3 weeks |
Bonaiti BL001 Magnetic Latch Satin Chrome
- 60mm backset
- Accepts 7.6mm & 8mm spindles
- Suits standard Australian door hardware
- Made in Italy
- 2 year manufacturer warranty
| MPN | BL001SC |
|---|---|
| Brand | Bellevue Architectural |
| Product Width | 25.5mm |
| Product Height | 57.4mm |
| Product Warranty | 2 Years |
| Product Length | 90mm |
| Product Finish or Colour | Satin Chrome (SC) |
| Lock Backset | 60mm |
Fire Tested Fire TestedDifferent products are fire tested for use with specific fire rated doors only. Ensure you check with the manufacturer that this product is suitable for the door it is intended to be installed on. | No |
| Includes Strike Plate | Yes |
| Has Deadlatching | No |
| Suits Rebated Doors | No |
Catalogues / Brochures
Warranty Documents
We found other products you might like!














