Metlam ML605BAS Soap Dispenser - Vertical Model - Designer Black - 1.2 LT
MPN
ML605AS_DESIGNER
SKU
ML605BAS-BLK
Stock Availability - Delivery & In Store
| Delivery | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Adelaide | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Brisbane | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Darwin | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Gold Coast | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Hobart | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Launceston | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Melbourne | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Sydney | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
| Distribution Centre | Special Order Item | Order Now: ETA 5-10 days |
Metlam Designer Vertial Soap Dispenser - Black
- Pump action soap dispenser valve
- Impace resistant liquid level indicator
- Lockable hinged lid (key provided)
- Accessible compliant when installed in accordance with AS1428.1. guidelines
- 209mm H x 123mm W x 71mm D (+52mm for Spout)
| MPN | ML605AS_DESIGNER |
|---|---|
| Brand | Metlam |
| Product Height | 209mm |
| Product Width | 123mm |
| Product Warranty | 1 Year |
| Product Depth | 71mm |
| Product Finish or Colour | Matte Black (MB) |
| Product Material | 304 Stainless Steel |
AS1428.1 Compliant AS1428.1 CompliantComplies when installed to Local Building Codes and when used with compliant accessories. Check with local legal requirements to ensure you meet the specification. | Yes |
| Lockable | Yes |
| Mounting Type | Surface Mounted |
| Blocking Required | Yes |
| Activation | Pump Push |
| Filling Type | Top |
| Orientation | Vertical |
| Soap Type | Refer Supplier Website * |
Catalogues / Brochures
Installations Instructions / Templates
Warranty Documents
We found other products you might like!

















